Hi-tech: Autonomní dron na solární energii společnosti XSun

DomůHardware

Hi-tech: Autonomní dron na solární energii společnosti XSun

V akcelerátoru 3DEXPERIENCE Lab vznikla druhá generace autonomního solárního dronu SolarXOne francouzské společnosti XSun. Dron, který je poháněný

Aukro spoluprací s webem Podvod na bazaru lépe ověří nakupující
Rene Giezen novým commercial ředitelem pro Evropu v Lemonero
Andrea Verešová na porno video dle expertů zbytečně poukázala
SAP posiluje obchodní a komunikační tým v Česku

V akcelerátoru 3DEXPERIENCE Lab vznikla druhá generace autonomního solárního dronu SolarXOne francouzské společnosti XSun.

Dron, který je poháněný fotovoltaickými články, je charakteristický svými dvěma křídly, která zvětšují plochu pro zisk energie a zároveň zajišťují optimální letový výkon. Tým XSun mohl svůj stroj konstruovat a testovat v jednotném prostředí cloudové platformy 3DEXPERIENCE díky přizvání do akcelerátoru společnosti Dassault Systèmes, který podporuje projekty usilující o udržitelný rozvoj.

Stroj získal na svém výkonu, jeho provoz je ekonomičtější, a hlavně vyniká svým udržitelným řešením.

Dron SolarXOne, který je poháněný fotovoltaickými články a monitorovaný na dálku z pozemního ovládání, nalezne využití v široké škále oborů od zemědělství, přes monitoring plynového potrubí či elektrické sítě až po námořnictvo. Jeho charakteristickým rysem jsou dvě křídla, která zvětšují plochu pro fotovoltaické články a zároveň zajišťují optimální letový výkon. Tímto důmyslným designerským řešením stroj získal nejen lepší aerodynamické vlastnosti, ale také lepší ovladatelnost a stabilitu. Zároveň mohlo být zredukováno rozpětí křídel na 4,5 metru, při dosažení maximálního výkonu. Pro francouzské konstruktéry byla stěžejní také celková váha dronu, která vzhledem k mezinárodní legislativě, respektive využitelnosti na různých trzích, nesměla přesáhnout 25 kg.

„V rámci celého vývoje našeho autonomního dronu jsme se potýkali s celou řadou výzev. Ať už se jednalo o aerodynamiku, zdroj energie, komunikaci či ovládání, museli jsme vše řešit v rámci jednoho systému. S tímto náročným úkolem nám neuvěřitelně pomohla cloudová platforma 3DEXPERIENCE, díky níž mohl celý tým pracovat na návrzích, testech a simulacích v jednotném prostředí z jakéhokoliv místa,“ uvádí Benjamin David, prezident společnosti XSun.

Zástupci společnosti XSun s tímto dronem letos provedli úspěšný 12hodinový, plně autonomní let. Demonstrovali tak, že je stroj schopen jak autonomního vzletu i přistání, tak i absolvování více než 600km letu a to vše za využití obnovitelné solární energie. SolarXOne je schopen letět stovky kilometrů a nést různé senzory, které mají díky solárním článkům dostatek energie.

„Cloudové řešení společnosti Dassault Systèmes bylo vynikající volbou. Vzhledem k tomu, že hodně cestuji a moje kancelář nikdy není na stejném místě, mám díky tomuto softwaru přístup ke všem souborům odkudkoli,“ dodává Denis Pitance, testovací inženýr společnosti XSun.

Do startupového akcelerátor společnosti Dassault Systèmes se v průběhu posledních tří let přihlásilo více než 600 společností či projektů, z nichž bylo ke spolupráci přizváno 25.

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0