Google bude českým médiím platit za zprávy. Na startu pro 5 vydavatelství

DomůByznys

Google bude českým médiím platit za zprávy. Na startu pro 5 vydavatelství

Česká pobočka společnosti Google bude podle její výkonné ředitelky Tatiany le Moigne českým médiím platit za zprávy.

Nová aktualizace Google Chrome přináší 40 bezpečnostních oprav
Google posílí v USA svůj vyhledávač o generativní umělou inteligenci
Google dostal pokutu kvůli uzavřenosti Android Auto
Google spustil český obchod Google Store, kde prodává mobily Pixel s AI

Česká pobočka společnosti Google bude podle její výkonné ředitelky Taťána le Moigne českým médiím platit za zprávy.

Úvodní spolupráci rozběhne Google s pěti vydavateli, mezi nimiž jsou Echo Media, Economia, Forum 24, Internet Info a N Media. Z největších hráčů chybí CNC, Mafra či Seznam.

Google v Česku startuje svou novou službu, jež je součástí globální miliardové iniciativy na podporu lokálních vydavatelů. Znamená to, že vybraným zpravodajským médiím v Česku začne technologický gigant platit za to, že bude zobrazovat jejich zprávy. Většinu detailů si však Google nechává pro sebe.

„Google bude platit vydavatelům za tvorbu a redakční výběr obsahu a zároveň nabídne uživatelům zcela novou zkušenost včetně možnosti přístupu k vybranému placenému obsahu. Nová služba Google News Showcase je podpořena globální investicí ve výši jedné miliardy dolarů, kterou budeme čerpat v následujících třech letech,“ uvedla šéfka tuzemské pobočky Googlu Taťána le Moigne.

V České republice se jako v první zemi ve střední a východní Evropě spouští právě zmíněná služba Google News Showcase, kterou firma překládá jako Výběr zpráv Google. Jedná se o produktový a licenční program pro zprávy, v rámci něhož už Google uzavřel globálně partnerské smlouvy s více než 600 zpravodajskými tituly.

V rámci nové iniciativy bude Google ukazovat v novém formátu zprávy z vybraných médií ve svých produktech, jako jsou Zprávy Google či kanál Discover v operačním systému Android, případně v příslušné iOS aplikaci. Vydavatelé budou mít v těchto službách nové možnosti zobrazení svých zpráv a zároveň jim za ně bude Google platit – a pokud budou za paywallem, čtenářům je odemkne.
Pětice českých vydavatelů na startu.

Zdroj: Czechcrunch.cz

 

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0