Pokuta pro Google: Francouzský úřad uložil gigantu pokutu 593 milionů dolarů

DomůVeřejná správa

Pokuta pro Google: Francouzský úřad uložil gigantu pokutu 593 milionů dolarů

Rekordní pokuta pro Google v Evropě. Francouzský úřad pro hospodářskou soutěž uložil Googlu pokutu půl miliardy eur za nerespektování smluv uzavřených s vydavateli zpravodajství.

Seznam.cz požaduje od Googlu náhradu škody v hodnotě 9,072 miliardy Kč
Google ve službě My Ad Center nabídne u Androidu více kontroly nad zobrazením reklamy
Google vyhrál soudní spor nad Oracle o využití kódu na Android
Google čelí žalobě od skupiny Prima a dalších médií, chtějí 2,1 miliardy eur

Rekordní pokuta pro Google v Evropě. Francouzský úřad pro hospodářskou soutěž uložil Googlu pokutu přes půl miliardy eur za nerespektování smluv uzavřených s vydavateli zpravodajství.

Francie pokutovala společnost Alphabet Inc (GOOGL.O) Googlu částkou 500 milionů eur (592,75 milionu dolarů) v případu posuzování zpravodajských autorských práv, uvedla to v úterý tisková agentura AFP.

Problémy internetového gigantu v Evropě

Google čelí problémům v Evropě dlouhodobě, v květnu tohoto roku udělil Italský úřad pro ochranu hospodářské soutěže Googlu pokutu ve výši 102,8 milionů eur (v přepočtu asi 2,6 miliard korun) za zneužití dominantního postavení. Důvodem byla skutečnost, že do systému Android Auto nepustil aplikaci JuicePass vyvíjenou italskou firmou Enel X.

V obvinění zaznělo, že Google přes dva roky neumožnil aplikaci fungovat v rámci Android Auto. Tato platforma slouží pro jednoduchou integraci appky s palubními systémy automobilů. Jednou z klíčových funkcí je bezpečné ovládání aplikací během řízení vozidla.

Aplikace Android Auto existuje již řadu let, ale jeho adopce a prosazení na trhu není otázkou několika měsíců. Zde jde o pomalý proces, jelikož je potřeba implementace ze strany výrobců aut. Trvalo roky, než se tento systém začal objevovat u širší nabídky aut. Systém jako takový ale měl omezení, takže uživatelé mohli používat jen aplikace od Googlu. Za tuto skutečnost dostala společnost pokutu.

Omezenost Android Auto zapříčinila, že uživatelé mohli používat jen Google Mapy a v podstatě další služby a aplikace od Googlu. Proti tomu se ohradila společnost Enel X u italského úřadu, kvůli nemožnosti používat jejich aplikaci JuicePass v rámci Android Auto.

Soud s Oracle

V dubnu zaznamenal Google dílčí vítězství. Nejvyšší soud USA v pondělí potvrdil vítězství společnosti Alphabet Inc., provozující Google, ve vleklém soudním sporu, když rozhodl, že jeho použití softwarového kódu společnosti Oracle Corp. k vytvoření operačního systému Android, který běží na většině světových smartphonů, neporušilo federální zákon o autorských právech.

V rozhodnutí 6  proti 2 soudci zrušili rozhodnutí nižšího soudu, že zahrnutí softwarového kódu společnosti Oracle do systému Android nepředstavuje spravedlivé použití podle zákona USA o autorských právech. Soudce Stephen Breyer, který hlasoval pro většinu, uvedl, že umožnění společnosti Oracle prosazovat autorská práva na její kód by poškodilo veřejnost tím, že by se stalo „zámkem omezujícím budoucí kreativitu nových programů. Pouze Oracle by držel klíč.“

 

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0