IDC: Dodávky PC v regionu EMEA rostly o 41 %

DomůHardware

IDC: Dodávky PC v regionu EMEA rostly o 41 %

Analytici IDC uvádí, že v prvním čtvrtletí roku 2021 dodávky počítačů v regionu EMEA nadále pohání slušná spotřebitelská poptávka.

IDC: Celosvětový trh služeb veřejného cloudu v roce 2019 vzrostl o čtvrtinu
IDC: výdaje na ICT technologie v Česku letos vzrostou o 3,7 %
Kyberbezpečnost mezi podnikovými trendy pro rok 2019
IDC: Globální trh tiskových zařízení se ve druhém kvartálu propadl o desetinu

Analytici IDC uvádí, že v prvním čtvrtletí roku 2021 dodávky počítačů v regionu EMEA nadále pohání slušná spotřebitelská poptávka.

Spotřebitelský trh v prvním čtvrtletí 2021 vyrostl o 65,7 %, komerční sektor pak o 30,1 %; zájem o notebooky vysoce překonává poptávku po desktopech. Trh ve střední a východní Evropě posílil o 53,1 %.

Dodávky v prvním čtvrtletí 2021 totiž vyrostly o impozantních 44,1 % na 23,9 milionu zařízení.

Pandemická poptávka se podle analytiků pozitivně promítá v obou segmentech – dodávky spotřebitelům meziročně stouply o 65,7 %, dodávky do komerčního segmentu pak o 30,1 %.

Západoevropský trh PC ve sledovaném období vyrostl o 42 %, produktové segmenty ovšem zaznamenaly zcela odlišný vývoj. Zatímco poptávka po noteboocích vyrostla o ohromujících 74,2 % na 12,6 milionu kusů, dodávky desktopů vykázaly 21% propad.

„Důvodem silných výsledků je do značné míry poptávka ve firemním sektoru,“ řekl Simon Thomas z IDC. Podle něj je pro firmy kvůli lockdownovým opatřením klíčové vybavit zaměstnance mobilní výpočetní technikou.

Komerční segment v západní Evropě na začátku letošního roku vyrostl o solidních 26 %; tento výsledek ovšem bledne ve srovnání s 75,4% růstem spotřebitelského segmentu. Mezi spotřebiteli podle analytiků rezonuje zejména zájem o gaming.

IDC dále uvádí, že celkový trh PC v CEE ve sledovaném období zaznamenal růst o 53,1 %, přičemž vykazuje podobné trendy jako ten západoevropský. Komerční segment si meziročně polepšil o 33,3 %, ten spotřebitelský pak o 69,1 %.

Analytici poukazují na to, že konsolidace tradičního trhu PC nadále zpomaluje, čemuž nasvědčuje fakt, že podíl nejsilnější pětice výrobců na celkovém trhu se snížil na 80,5 %; v prvním čtvrtletí 2020 to bylo 82,4 %.

Vedoucí pozici v regionu EMEA si drží Hewlett-Packard se zhruba čtvrtinovým tržním podílem. Výrobce díky úspěchu v obou segmentech v prvním kvartálu 2021 vyrostl o úctyhodných 41,2 %. Druhé Lenovo s podobným podílem rostlo podobně – o 37,8 %. Na třetí příčce je Dell a pomyslnou bramborovou medaili za 4. místo má Acer. Pátý je Asus.

Zdroj: IDC

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 1