Hlasové ovládání je pro Čechy užitečné v domácnosti i autě

DomůSoftware

Hlasové ovládání je pro Čechy užitečné v domácnosti i autě

Možnost ovládat hlasem domácí spotřebiče nebo osvětlení považuje za užitečnou 44 % Čechů, v autě jsou pak hlasové příkazy přínosné pro 40 % lidí.

Ochrana úspor před inflací? Zkuste investice do fondů kvalifikovaných investorů
Digitalizaci neřeší až 20 % českých firem
Meta zrychlí přezkum stížností na stažení závadného obsahu
Za útoky na dodavatele pohonných hmot v Německu stojí skupina ALPHV

Možnost ovládat hlasem domácí spotřebiče nebo osvětlení považuje za užitečnou 44 % Čechů, v autě jsou pak hlasové příkazy přínosné pro 40 % lidí.

Kromě toho oceňují i užitečné funkce jako hlasový diář, cizojazyčný překlad nebo hlasově ovládané bankovnictví. ¾ lidí považují zároveň za důležitou možnost hlasové ovládání kdykoliv vypnout. Vyplývá to z průzkumu technologické firmy Agnostix mezi více než 1000 respondenty napříč českou společností.

Hlasové ovládání začalo v posledních letech prostupovat do stále nových oblastí lidského života. Výrazně tomu napomáhá rozvoj nejrůznějších virtuálních asistentů a asistentek, do kterého se s různými výsledky pustily jak komerční subjekty, tak státní sféra.

„Pokud jde o česky mluvící umělou inteligenci, nejpovedenějšími projekty jsou dnes virtuální asistentky některých českých bank. Celkově jsou ale zatím mezi jednotlivými řešeními obrovské rozdíly, což bohužel někdy poškozuje pověst konverzační umělé inteligence jako celku,“ říká Mário Mitas, spoluzakladatel společnosti Agnostix, která se na vývoj virtuálních asistentek specializuje.  

Jednou z oblastí, kde je v budoucnu očekáván velký rozmach hlasového ovládání, je chytrá domácnost. Kladně se k tomuto trendu staví nejen firmy zabývající se výrobou domácích spotřebičů, ale i samotní koncoví uživatelé. Jen 18 % považuje hlasové ovládání spotřebičů, osvětlení nebo kamer za neužitečné, zatímco 44 % vidí v těchto funkcích přínos.

„Rychlejšímu rozvoji hlasového ovládání v českých domácnostech zatím poněkud brání ostych mluvit přímo na spotřebiče. To je ale jen otázka času, pro dnešní generaci alfa už bude hlasové ovládání věcí nejpřirozenější formou interakce,“ říká Martin Franc, spoluzakladatel Agnostixu.

Slibná auta

Další slibnou oblastí využití je hlasové ovládání v autech, které může být využíváno například pro zjištění informace o množství paliva, ke kontrole vozu nebo k nastavení optimální teploty. Podobné funkce považuje za užitečné 40 % Čechů, zatímco jen 21 % v nich přínos nevidí. Potenciál většího rozvoje virtuálních asistentů a hlasového ovládání v autech tkví i v tom, že na auto mají lidé mnohem menší problém mluvit než například na lednici nebo pračku.

Hlasový diář i bankovnictví

Za užitečné považují Češi také některé dílčí služby, které lze ovládat hlasem. Patří mezi ně hlasem ovládané online nakupování, hlasový diář, hlasový překlad z nebo do cizího jazyka či hlasové ovládání financí a bankovního účtu.

Například virtuální asistentku Kate si podle aktuálních čísel vyzkoušelo v mobilním bankovnictví ČSOB už více než 80 % uživatelů a každý týden jich přibyde dalších 5 tisíc. „Skrze hlasové ovládání v mobilním bankovnictví lze rychle a jednoduše například změnit limit na kartě, připomenout zapomenutý PIN, najít nejbližší bankomat nebo poslat peníze,“ popisuje Franc konkrétní využití.

Umění neposlouchat

Ať už je pro Čechy hlasové ovládání atraktivní v jakékoliv oblasti, shodnou se na klíčových vlastnostech, které by hlasová asistentka nebo asistent měli mít. Mezi důležité vlastnosti řadí nejvíce Čechů poměrně paradoxně možnost tuto službu v případě potřeby vypnout, resp. řídit, kdy asistent poslouchá a kdy není na „příjmu“. Tento postoj zastávají ¾ oslovených lidí.

Mezi další důležité vlastnosti hlasové asistentky řadí většina lidí spolehlivost podaných informací a jejich srozumitelné podání, neváznoucí komunikaci, pestrou slovní zásobu a příjemný hlas. „Dnes je neváznoucí komunikace a udržení kontextu ze strany umělé inteligence hlavním očekáváním, a to díky systémům jako ChatGPT. Důležitá je samozřejmě faktická přesnost a také projev, jakým informace asistent sděluje,“ říká Mitas a dodává: „Klademe důraz na to, aby výsledný hlas virtuální asistentky působil mnohem přirozeněji, lépe zvládal intonaci a nezněl tak strojově a studeně. Čím dál tím častěji také firmy poptávají tvorbu zcela unikátního hlasu, který je jednoznačně rozpoznatelný od ostatních a nelze si ho splést.

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0