K 1. lednu 2023 byl po šesti letech ukončen provoz EET

DomůSoftware

K 1. lednu 2023 byl po šesti letech ukončen provoz EET

K 1.lednu 2023 po šesti letech skončila elektronická evidence tržeb (EET).

Home Credit a Alza nabízejí rychlý nákup s vyřízením úvěru
Dáme jídlo je nově foodora a mění aplikaci
Alza.cz loni dosáhla obratu přes 37 miliard korun
Alza.cz otevře první logistické centrum v Maďarsku

Stát po šesti letech ukončil provoz systému elektronické evidence tržeb (EET), který nebude funkční už ani pro dobrovolnou evidenci. Od jara 2020 už byl provoz pozastaven kvůli pandemii covidu-19.

S koncem samotné evidence zákon ruší i povinnosti s ní spojené, jako zveřejnění informace o EET v provozovnách nebo vydávání speciálních účtenek pro podnikatele, kteří nemohli zajistit stálé připojení svých pokladen k internetu.

Zrušení EET navrhl kabinet Petra Fialy (ODS), neboť způsob evidence označil za zbytečnou zátěž jak pro podnikatele, tak pro stát kvůli nákladům na správu evidence. Bývalý premiér a předseda ANO Andrej Babiš, který EET v minulosti prosadil, již dříve uvedl, že EET narovnala podnikatelské prostředí a vynesla více než 35 miliard korun.

Podle odpůrců EET exaktní čísla neexistují a výnosy vycházejí z odhadů. Podle zastánců evidence její zrušení posílí šedou ekonomiku.

Daňoví odborníci již dříve na dotaz ČTK uvedli, že zrušení EET by nemělo přinést státu větší negativa. Soudí také, že evidence by navíc do budoucna měla stále menší smysl, protože roste podíl bezhotovostních plateb. Odpůrci zrušení naopak v debatách poukazovali na to, že naopak přibude obchodníků, kteří budou přijímat pouze hotovost.

Evidence tržeb začala platit 1. prosince 2016 pro restaurace a ubytovací zařízení. Od března 2017 se rozšířila na podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu. Následně se měla rozšířit na další obory, šlo například o řemeslníky, lékaře, taxikáře, účetní nebo advokáty. Pokud by EET nebyla zrušena, platila by ode dneška pro všechny obory, na které se dosud nevztahovala.

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0