Michal Merta: Ransomware nepadá na úrodnou půdu, hackeři nyní používají vydírací techniky

Michal Merta: Ransomware nepadá na úrodnou půdu, hackeři nyní používají vydírací techniky

Útočníci nyní používají vydírací techniky s tím, že zveřejní citlivá data nebo prostý fakt, že úspěšně danou společnost napadli.

Pilulka v Česku utržila 1,3 miliardy, v online prodeji vyrostla o 57 %
Údajné pornovideo Andrey Verešové: Jak poznat, zda jde o únik nebo deepfake?
Dell mění strukturu, letos oddělí společnost VMware
Vývojáři z STRV v roce 2020 získali na tržbách z aplikací přes 15 milionů dolarů

Michal Merta, odborník na bezpečnost a ředitel Cyber Fusion Centra v Accenture ČR, komentuje rostoucí počet vyděračských hackerských útoků v ČR, jejichž počet podle nedávno zveřejněné studie vzrostl o 259 %.

Publikovaná data poukazují na fakt, že organizace v České republice jsou pro útočníky stále více lukrativní. Je třeba říci, že průměrný počet útoků v tomto podání není nejlepší metrikou, jelikož zahrnuje i skenování portů a podobné základní, často automatizované techniky.

Nicméně útočníci neustále vymýšlí nové způsoby s vidinou většího zisku. Jelikož společnosti zdokonalují úroveň svého zabezpečení, původní záměr ransomwaru, tedy znedostupnit data, často nepadá na úrodnou půdu, neboť společnost si data jednoduše obnoví ze záloh.

Útočníci proto používají vydírací techniky s tím, že zveřejní citlivá data nebo prostý fakt, že úspěšně danou společnost napadli. Zároveň jsme se setkali i s případy, kdy hackeři společnost vydírali, ale žádný úspěšný útok tomu nepředcházel. Jako údajný důkaz napadení byla poskytnuta data, která se dala dohledat na Internetu. Je tudíž vždy potřeba celou situaci důkladně zvážit a prošetřit.

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0