Projekt Chytrá lesní krajina využije IoT technologie i 5G síť od T-Mobile

DomůTELCO

Projekt Chytrá lesní krajina využije IoT technologie i 5G síť od T-Mobile

Rozvoj biodiverzity, ale i hledání způsobů, jak zadržet vodu v krajině pro budoucí generace za využití nejmodernějších technologií. Česká zemědělská univerzita spouští ve spolupráci se společností T-Mobile dlouhodobý projekt Chytrá lesní krajina.

Real Time kyber ochrana: T-Mobile otevírá v Praze svoje Security Operations Centre
T-Mobile v pololetí zvýšil provozní zisk o 3,6 procenta na 6,2 miliardy Kč
Soud zamítl návrh T-Mobilu na zastavení aukce 5G
O2 a T-Mobile čelily výpadku služeb ve svých sítích

Rozvoj biodiverzity, ale i hledání způsobů, jak zadržet vodu v krajině pro budoucí generace za využití nejmodernějších technologií. Česká zemědělská univerzita spouští ve spolupráci se společností T-Mobile dlouhodobý projekt Chytrá lesní krajina.

Projekt, který je unikátní v celoevropském měřítku, umožní pomocí technologií jako 5G sítě a IoT zkoumat přírodní děje a přizpůsobit se tak probíhajícím klimatickým změnám. T-Mobile se stává první technologickou firmou, která se do tohoto projektu zapojuje.

Projekt Chytrá lesní krajina navazuje na Chytrou zemědělskou krajinu realizovanou na pozemcích školního zemědělského podniku Lány a vzniká v lokalitě lesní krajiny u Kostelce nad Černými lesy na přibližně 1700 ha lesní půdy podél Jevanského potoka. Zaměří se především na hledání ideálních podmínek, které mohou pomoci k lepšímu zadržování vody v krajině v rámci adaptace na probíhající klimatickou změnu, a tím pádem snížení rizika sucha a povodní.

„Je třeba si připustit, že změny klimatu dost možná nedokážeme dostatečně zpomalit nebo zastavit a intenzivně se začít věnovat adaptaci krajiny i celé společnosti. Je to v zájmu dalších generací a je naší povinností jim na našem území zajistit krajinu, která je uživí a ve které se bude dobře žít,“ uvádí prof. Petr Sklenička, rektor ČZU. „Pilotní projekty budou ve výsledku generalizovány do metodických principů, které budou k dispozici projektantům, ale i zemědělcům, lesníkům a dalším dotčeným profesím. Jedině tak lze zajistit implementaci účinných systémových adaptačních opatření na celém území ČR.“ 

Pro účely projektu poskytne společnost T-Mobile svou privátní 5G síť, která umožní snadné pokrytí celé lokality vysokorychlostním připojením s nízkou latencí a sběr velkého objemu dat z nejrůznějších IoT zařízení v krajině. Součástí projektu bude i zpracování a ukládání dat v reálném čase pomocí umělé inteligence a jejich vyhodnocování za využití metody machine learningu. Závěry dlouhodobého monitorování krajiny a celého výzkumu, které proběhnou v několika fázích, pak vytvoří základ pro utváření ostatních krajin nejen v České republice, ale i v celé střední Evropě.

„Změna klimatu vyžaduje nové přístupy, které umožní udržitelným způsobem zachovat životní úroveň budoucích generací. Projekt Chytrá krajina je svým pojetím zcela unikátní a jsme rádi, že můžeme být díky našemu technologickému know-how jeho součástí,“ uvádí Jan Hirš, ředitel pro Industry 4.0 ze společnosti T-Mobile.

Pro T-Mobile je partnerství na projektu Chytré krajiny součástí naplňování širší vize o udržitelnosti, která je klíčovou iniciativou celé skupiny Deutsche Telekom. „Věříme, že právě technologie mohou sehrát klíčovou roli v ochraně přírody, a proto jsme se s tímto projektem zapojili do celoevropské Good Cause iniciativy skupiny Deutsche Telekom. Tato iniciativa má za cíl pomoci udržet zdravou a funkční krajinu a zmírňovat důsledky klimatických změn,” dodává Simona Dřízhalová, expertka udržitelnosti společnosti T-Mobile.

Spolupráce s univerzitním prostředím je jednou z hlavních aktivit společnosti T-Mobile. V rámci partnerství s ČZU pokryla v loňském roce univerzitní kampus privátní 5G sítí, jejíž možnosti otestovali studenti mimo jiné v rámci hackathonu. Potenciál nejmodernějších 5G sítí pak nabízí T-Mobile v rámci partnerství a společných projektů i dalším předním českým univerzitám.

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 1