Řidičák půjde od léta vyřídit online přes Portál občana. Implementace bude stát 6,5 milionu

DomůVeřejná správa

Řidičák půjde od léta vyřídit online přes Portál občana. Implementace bude stát 6,5 milionu

Řidičák půjde od léta vyřídit online přes Portál občana. Implementace bude stát 6,5 milionu.

Aricoma z holdingu KKCG získala firmu Sabris, českého partnera SAP
Největší kyberhrozbou v ČR zůstaly trojské koně zcizující přihlašovací hesla
Real Time kyber ochrana: T-Mobile otevírá v Praze svoje Security Operations Centre
LMC, vlastník Jobs.cz a Prace.cz, kupuje IT náborovou službu Techloop

Nový řidičák půjde od léta vyřídit online přes Portál občana, přibude tak další funkcionalita k dopravní agendě portálu.

Portál občana je už dnes propojen s registrem řidičů a lidé v něm mohou zkontrolovat číslo a platnost průkazu, oprávnění na skupiny vozidel, bodové hodnocení atd. Od léta pak přes portál půjde také registrovat nové řidičské průkazy. Aktuálně na této funkci spolupracují ministerstvo vnitra a dopravy.

Návrh změny dopravní agendy na Vládě

Ministerstvo dopravy poslalo po dlouhých přípravách k projednání vládou záměr, který by měl motoristům ulehčit agendu kolem řidičských průkazů. Nově by mohli řidiči žádat o nový průkaz přes internet, a to v případě uplynutí platnosti nebo blížícího se konce platnosti starého průkazu. Ministerský materiál se objevil ve vládním systému eKLEP.

„Tento projekt navazuje na již realizované kroky v oblasti digitalizace agend řidičů, které umožnily použití digitalizovaných fotografií a rozvolnění místní příslušnosti nejen v oblasti podávání žádostí o řidičské průkazy,“ píše ministerstvo vládě.

Původně měl systém fungovat už od loňského roku, ministerstvo přitom chtělo budovat samostatný portál. Změnilo ale názor a zvolilo využití funkcionality již existujícího Portálu občana. Implementace nových funkcí by pak měla vyjít na zhruba 6,5 milionu korun. „Hlavním důvodem byla snaha centralizovat služby občanovi v rámci portálových řešení a efektivně využít již dostupné možnosti integrace jednotlivých IS,“ píše se v dokumentu pro vládu.

V současnosti musí řidiči o výměnu řidičského průkazu požádat nejdříve tři měsíce před skončením platnosti dokladu. K výměně je nutné donést platný doklad totožnosti a stávající řidičský průkaz. Výměnu řidičského průkazu provádějí všechny úřady s rozšířenou působností, bez ohledu na místo trvalého bydliště žadatele. Standardní výměna je zdarma, v případě žádosti o vydání dokladu do pěti dnů motoristé zaplatí 700 korun. Od roku 2018 žadatel při výměně nemusí předkládat papírovou fotografii.

 

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0