Zip odkupuje podíly v Twistu za více než 2 miliardy korun

DomůByznys

Zip odkupuje podíly v Twistu za více než 2 miliardy korun

Australská společnost Zip odkupuje zbývající podíly v Twistu za více než 2 miliardy korun.

Datová firma Pure Storage rozšiřuje výzkumné centrum v ČR, ředitelem je Paul Melmon
Tržby OpenAI by v příštích 12 měsících mohly dosáhnout jedné miliardy USD
Allegro spustilo Česku své online tržiště, láká na prodej bez poplatků
Avast: za úniky dat ze sociálních sítí může scraping

Australská společnost Zip odkupuje zbývající podíly v Twistu za více než 2 miliardy korun.

Fintech Twisto přechází do rukou australské finanční společnosti Zip. Firma odkoupila všechny zbývající podíly v Twisto payments za 89 milionů eur (asi 2 a čtvrt miliardy Kč). Akvizice má být dokončena v posledním čtvrtletí letošního roku. Twisto má přes milion zákazníků a loni dosáhlo obratu 150 milionů korun. Kromě Twista firma koupila i další společnost zaměřující se na odložené platby, a to Spotii ze Spojených arabských emirátů. Valuace Twista je podle deníku E15 asi 2,5 miliardy korun.

„Akvizice Twista ukazuje naše odhodlání globálně růst a kopíruje náš model „Koalice zakladatelů“, kdy podporujeme silné zakladatele se stejnou vizí a hlubokým kulturním souzněním na naší misi v globálním platebním pokrytí,“ řekl výkonný ředitel a spoluzakladatel Zipu Larry Diamond. Akvizicí Twista chtějí Australané proniknout na evropský trh, který představuje jedno z největších globálních e-commerce tržišť na světě. Firma zároveň usiluje o vytvoření globální platformy odložených platech (BNPL – buy now, pay later).

„Vzhledem k současným aktivitám Twista ve střední Evropě máme unikátní pozici, abychom uchopili evropský e-commerce trh, který dosahuje hodnoty 1,1 bilionu dolarů. Být součástí globální platformy Zipu nám dovolí urychlit růst, expandovat na nové trhy, získat globální obchodníky působící v Evropě, využít našich již existujících globálních partnerství a rozšířit naši nabídku produktů,“ řekl zakladatel a výkonný ředitel Twista Michal Šmída.

Vedle České republiky dnes Twisto působí také v Polsku. Před měsícem firma oznámila, že si půjčila 650 milionů korun na financování starších dluhů. Navzdory loňskému 150milionovému obratu je firma stále ve ztrátě. Do kladných čísel by se měla dostat příští rok. Na hospodaření se projevila i pandemie koronaviru, kvůli které muselo Twisto propouštět a odložit některé strategické investice.

Další akvizicí Zipu je fintech zaměřující se na BNPL Spotii ze Spojených arabských emirátů. Všechny zbývající podíly ve firmě založené počátkem loňského roku Zip zaplatil v přepočtu asi 340 milionů korun.

Zdroj: Lupa.cz

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0