Google v reakci na nový zákon omezí náhledy zpráv

DomůByznys

Google v reakci na nový zákon omezí náhledy zpráv

České zastoupení internetového giganta Google v reakci na nový zákon omezí náhledy zpráv a zruší licenční program pro média.

Google dostal pokutu kvůli uzavřenosti Android Auto
Google zdražuje flexibilní tarify služby Workspace
Žaloba po firmě Google požaduje 3,4 miliardy liber za ušlé zisky vydavatelů
Nová aktualizace Google Chrome přináší 40 bezpečnostních oprav

České zastoupení internetového giganta Google v reakci na nový zákon omezí náhledy zpráv a zruší licenční program pro média.

Americký internetový gigant Google v Česku hodlá omezit své služby. Reagoval tak na novelu autorského zákona, která ve čtvrtek beze změn prošla Senátem. Vydavatelstvím dává právo vybírat od provozovatelů vyhledávačů či sociálních sítí licenční poplatky za náhledy zpráv. Google se dlouho tvářil konsensuálně, ve finále ale vystoupil proti pozměňovacímu návrhu, který v novele posiluje vyjednávací pozici vydavatelů a platformám hrozí pokutou až do výše 1 {94956223523e30c8113a3a8d6a5ce4812a2cbdf57d9d14e19ce953758f5ce762} ročního globálního obratu.

Novému zákonu se proto chce vyhnout, a to pokrácením odkazů na zprávy. Pro „velmi krátké úryvky“ totiž platí výjimka. Novela vychází z evropské směrnice, na jejíž transpozici měly členské státy čas do června 2021.

Normu zhruba po dvouhodinové debatě na plénu Senát neschválil, nezamítl ani nijak neupravil. Novela tak poputuje k podpisu prezidenta republiky jako přijatá po 7. prosinci, tedy po uplynutí měsíční lhůty, kterou má Senát podle ústavy na posouzení zákonů.

„Autorský zákon v současné podobě pro nás představuje tak nepřiměřené finanční a provozní riziko, že nám bohužel nezbývá než přestat v Česku zobrazovat náhledy zpravodajského obsahu ve Vyhledávání a Zprávách a zavřít program News Showcase,“ sdělila Médiáři mluvčí české pobočky americké společnosti Alžběta Houzarová. Google podobně reagoval už ve Francii, která evropskou směrnici o autorském právu už implementovala. Po tlaku regulátorů se ovšem s mediálními domy dohodl na platbách.

„Dopadne to na uživatele a druhotně i vydavatele“

Kde Google omezil náhledy ve vyhledávání, tam vydavatelé zaznamenali propad návštěvnosti. Vyhledávač je klíčovým zdrojem online čtenářů pro většinu internetových médií. V Česku plánuje i konec licenčního programu. Americký gigant aktuálně platí sedmi českým vydavatelům (Echo Media, Economia, Forum 24, Internet Info, N Media, Trima News, Česká tisková kancelář) za publikování jejich zpráv ve službě Výběr Zpráv Google.

Hrozbu omezení služeb ve čtvrtek připomínal zpravodaj a předseda garančního kulturního výboru Jiří Růžička (za KDU+ODS+STA+TOP 09). „Dopadne to na uživatele a druhotně i vydavatele,“ soudí. Problematiku má ale za tolik složitou, že nenavrhoval žádné změny, byť se podle svých slov obává negativních důsledků.

Jejich zdroj viděl v pozměňovacím návrhu Jana Laciny (STAN), který se Googlu tolik nelíbí. Jeho překladatel chtěl podle svých slov předejít právě svévoli amerického giganta. „Ve Francii či Itálii jsme viděli, jak složitě vymahatelný může zákon být. Proto jsme ho přitvrdili,“ vysvětloval ve středu na senátních výborech Lacina.

Zdroj: Médiář.cz

 

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 1