Počet přihlášek na IT obory roste každoročně o 5 – 10 %

DomůByznys

Počet přihlášek na IT obory roste každoročně o 5 – 10 %

Přestože se toho během pandemie změnilo hodně, tak poptávka po IT specialistech rozhodně neklesla. Ostatně šlo o obor, kterému se dařilo i v době opakovaných lockdownů.

Radek Melichar řídí business development Zaloto
O2 přináší novou aplikaci pro televizory Samsung
ČEZ zpřístupňuje VR prohlídku Temelína celému světu
Libor Dočkálek novým CEO Nordic Telecom

Přestože se toho během pandemie změnilo hodně, tak poptávka po IT specialistech rozhodně neklesla. Ostatně šlo o obor, kterému se dařilo i v době opakovaných lockdownů.

Dříve nastartovaný proces digitalizace ve firmách během koronavirových omezení pouze akceleroval a firmy by uvítaly ještě více specialistů, zejména v některých oblastech jako je například softwarové inženýrství. Zvýšený zájem o studium IT oborů hlásí i vysoké školy, jejichž studenti se účastní soutěže IT SPY.

Přestože technické obory byly zejména dříve vnímané jako obtížnější, tak v posledních letech zřejmě i s vidinou jistého uplatnění na pracovním trhu roste dle ohlasů z českých i slovenských vysokých škol počet přihlášek na IT obory o 5-10 % každý rok. Dlouhodobý zájem o IT odborníky potvrzuje i společnost Profinit, spolupořadatel soutěže IT SPY, ve které tvoří absolventi či odborníci s krátkou praxí až 50 % nově přijatých kolegů.

Řada vysokých škol úzce spolupracuje s předními firmami, které zajišťují pro studenty stáže, odborné kurzy nebo poskytují témata pro semestrální i závěrečné práce. Fakulta informačních technologií na ČVUT v Praze disponuje samostatným oddělením pro spolupráci s průmyslem. Studenti mohou pracovat na zadáních semestrálních i závěrečných od firem prostřednictvím Portálu spolupráce s průmyslem, kam je zapojeno více než 220 firem. Úzká spolupráce mezi vysokými školami a partnerskými firmami umožňuje školám získávat zpětnou vazbu a mapovat potřeby IT trhu, kterým školy přizpůsobují své studijní programy a nabídku předmětů i dalších aktivit. Ústav informatiky Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě, Slezské univerzity, například nabízí studentům příležitost absolvovat kurzy zaměřené na kyberbezpečnost a IoT, či získat prestižní produktové certifikáty.

„Tlak na digitalizaci ve firmách se v souvislosti s koronavirem jen zesílil a naši zákazníci poptávají stále větší množství IT služeb. Nám se jako špičkovému českému software house daří i díky této situaci růst a neustále hledáme nové posily i mezi absolventy fakult se zaměřením například na softwarové inženýrství, computer science, machine learning. S některými studenty spolupracujeme již během jejich studia, ať už v rámci výuky nebo jako garanti jejich studentských projektů a závěrečných prací. I proto u nás každý rok nastartuje svou kariéru celá řada čerstvých absolventů. Věřím, že se o ty nejlepší, na které může upozornit soutěž IT SPY, popereme s ostatními IT firmami i letos,“ říká Bohumír Zoubek ze společnosti Profinit, která spolupořádá soutěž IT SPY.

Profinit každoročně přijme několik desítek nových IT specialistů, zhruba polovinu z nových kolegů tvoří absolventi a oborníci s praxí kratší než dva roky. Odbornou spolupráci s vysokými školami pak považuje firma za jeden z nejlepších způsobů, jak se podílet na vývoji nových technologií a postupů, které ženou celý IT svět kupředu.

Studium IT oborů pak každoročně úspěšně zakončí na českých a slovenských vysokých školách několik tisíc studentů, ty nejlepší diplomové práce z oblasti IT hledá soutěž IT SPY. Studenti mohou diplomové práce přihlašovat do soutěže prostřednictvím ambasadorů svých vysokých škol až do září 2021. Z až 2000 přihlášených prací ambasadoři z celkem 14 českých a slovenských vysokých škol každoročně vybírají nejlepší práce, následně akademická odborná porota vyhodnotí nejprve finalisty a následně během prosincového finále oznámí vítěze.

„Přestože je náš obor primárně virtuální, tak pevně věřím, že se již letos vrátíme ke klasického konceptu finále, kde se v prosinci budou moci osobně setkat finalisté s porotci. Ve finále vybíráme nejlepší práci z těch finálových, avšak pozornost si zaslouží všichni finalisté a budeme rádi, pokud si budou moci užít tento slavnostní okamžik. Finálové práce bývají velmi inspirativní a každoročně se na ně velmi těším,“ říká docent Jiří Vokřínek, z Fakulty elektrotechnické na ČVUT, který se letos stal předsedou poroty soutěže IT SPY.

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0