V Česku řádí malware, který pomáhá spywaru útočit na hesla

DomůKyberbezpečnost

V Česku řádí malware, který pomáhá spywaru útočit na hesla

Malware Agent.QMG stahuje do zařízení s operačním systémem Windows další škodlivé kódy, mimo jiné i spywary Agent Tesla a Formbook.

COVID v byznysu: 80 {94956223523e30c8113a3a8d6a5ce4812a2cbdf57d9d14e19ce953758f5ce762} zaměstnanců Vodafonu chce pracovat z domova i po krizi, firma jim vyjde vstříc
Dell uvedl servery PowerEdge pro umělou inteligenci a edge computing
Aukro spoluprací s webem Podvod na bazaru lépe ověří nakupující
Novinka: Reproduktory Origin Acoustics do venkovního prostředí

Malware Agent.QMG stahuje do zařízení s operačním systémem Windows další škodlivé kódy, mimo jiné i spywary Agent Tesla a Formbook.

Hlavním malwarem, který v dubnu představoval riziko pro uživatele operačního systému Windows v Česku, zůstal nadále spyware Agent Tesla.

Ačkoli se podíl jeho detekcí vůči ostatním škodlivým kódům výrazněji nezvýšil, v dubnu bezpečnostní specialisté zachytili tisíce případů jeho využití. Spyware doplnil tentokrát nebezpečný malware Agent.QMG, jehož hlavní funkcionalitou je stahovat do zařízení uživatele další škodlivé kódy. Útoky tohoto malwaru překvapily především velmi dobrou češtinou, kterou útočníci použili v e-mailové kampani namířené proti českým uživatelům. Vyplývá to z pravidelné statistiky kybernetických hrozeb od společnosti ESET.

Bezpečnostní specialisté v dubnu zaznamenali nebývale silné útoky na české uživatele operačního systému Windows. Nejvíce na sebe tentokrát upozornily dva škodlivé kódy, a to v Česku dobře známý Agent Tesla a nový malware Agent.QMG. Zejména v případě druhého malwaru bezpečnostní experti upozorňují na to, že útočníci v e‑mailové kampani využili velmi dobrou češtinu.

„Spyware Agent Tesla se v Česku stále objevuje ve zhruba pětině všech detekcí, v dubnu se ale v jeho případě jednalo o nezvykle velkou kampaň s tisíci zachycenými případy. Kampaň byla vedena výlučně v angličtině,“ říká Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce společnosti ESET.

„V případě malwaru Agent.QMG se však jednalo o jinou situaci. Pod tímto označením detekujeme velmi sofistikovaný a poměrně nebezpečný malware GuLoader, který je přizpůsobený tomu, aby ho nebylo snadné analyzovat. Jeho primární funkcí je stahovat do zařízení škodlivé kódy, a to jak známé infostealery Agent Tesla či Formbook, tak i další malware. Oba útoky proběhly zhruba ve stejnou dobu, je ale možné, že spolu nesouvisely, ať už z důvodu použití rozdílných jazyků či kvůli tomu, že oba škodlivé kódy mohou útočníci bez větší námahy sehnat na černém trhu,“ doplňuje Jirkal.

Spyware Agent Tesla se nejčastěji objevoval pod přílohou s názvem PURCHASE ORDER.exe, zatímco malware Agent.QMG se nejčastěji šířil v e-mailu, který útočníci vydávali za obchodní nabídku z italské firmy.

Zastaralá příloha může ukrývat nejnovější verzi malwaru

Ani v dubnu nechyběl mezi detekovanými škodlivými kódy v Česku spyware Formbook. Nejčastěji se objevoval pod nebezpečnou přílohou se španělským názvem „Nuevo orden.pdf.exe“. V několika případech se objevil také v příloze „nákupní objednávka pdf xxx2021.exe“.

„Útoky s využitím spywaru Formbook již nebyly tak silné, jako jsme pozorovali u předchozích dvou malwarů, zvýšenou aktivitu měl ve zhruba polovině měsíce a na jeho konci. Česká příloha, přes kterou útočníci spyware šířili, se objevovala již v minulosti, rozhodně to ale neznamená, že by byl spyware nyní již méně nebezpečný – pod starým názvem se může ukrývat plně aktualizovaný, a tudíž velmi nebezpečný škodlivý kód,“ vysvětluje Jirkal.

Infostealery, mezi které spywary Agent Tesla i Formbook spadají, využívají kybernetičtí útočníci ke krádeži uživatelských dat, především hesel. Ty pak mohou prodat na černém trhu nebo využívat k dalším útokům zaměřeným na prolomení přístupu do účtů uživatelů.

Jedno heslo pro jeden účet

Útoky na hesla v zařízeních s operačním systémem Windows jsou jednou z největších kybernetických hrozeb v Česku. Hlavním motivem většiny kybernetických útoků současnosti je finanční zisk, a právě uživatelská hesla lze v případě nelegálního prodeje velmi dobře zpeněžit.

 

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0