Spyware Pegasus sledoval 180 světových novinářů

DomůKomentáře

Spyware Pegasus sledoval 180 světových novinářů

Novináři po celém světě čelí hrozbě v podobě spywaru Pegasus.

VMware: Kyberzločinci stále častěji cílí na finanční sektor
Avaya zvýšila tržby meziročně o 2 {94956223523e30c8113a3a8d6a5ce4812a2cbdf57d9d14e19ce953758f5ce762} na 732 milionů dolarů
Český start-up Mews kupuje Hotel Perfect a rozšiřuje se v Británii
Cisco přichází s inovacemi komunikační platformy Webex

Novináři po celém světě čelí hrozbě v podobě spywaru Pegasus. Ten vyvíjí izraelská firma NSO Group, která jej následně prodává autoritářským vládám.

Podle dat, která unikla na internet, jej tyto vlády využívaly ke sledování mobilních telefonů přibližně 180 novinářů známých světových médií a tiskových agentur, jako je The Wall Street Journal, CNN, Rádio Svobodná Evropa, The New York Times, Le Monde, AFP, Reuters, Bloomberg a další.

Analytik mobilních hrozeb Avastu Jakub Vávra komentuje Pegasus takto:

„Pegasus je nástroj vzdáleného přístupu (RAT) s funkcemi spywaru. Jeho varianty pro Android jsou schopné extrahovat data z populárních chatovacích aplikací, jako je WhatsApp, Facebook a Viber, či z e-mailových klientů a prohlížečů. Spyware dokáže nic netušící uživatele na dálku sledovat prostřednictvím mikrofonu a kamery telefonu a kromě toho může pořizovat i snímky obrazovky nebo zaznamenávat psaní textu na klávesnici. Kvůli těmto funkcím jde o velmi nebezpečný nástroj.

Od roku 2016 jsme zaznamenali a zablokovali řadu pokusů spywaru Pegasus proniknout do zařízení se systémem Android, nejvíce jich bylo v roce 2019. Avast jej však dokáže zablokovat stejně, jako jakýkoliv jiný spyware. Pegasus je oproti jiným spywarům na Android málo rozšířený. Útočníci jej evidentně velmi přesně cílí na několik konkrétních osob s cílem je sledovat, což je opačný přístup, než u klasického spywaru, který se šíří masově, protože jeho účelem je nasbírat co největší množství uživatelských dat. Nízké rozšíření spywaru Pegasus jej však nečiní méně nebezpečným, jelikož dopad na soukromí takto sledovaných osob může být velmi vysoký.“ 

KOMENTÁŘE

WORDPRESS: 0
DISKUZE 0